EY: Vývoj pandemie může digitální transformaci urychlit, firmy chtějí cloud a AI

Digitalizace | |

EY: Vývoj pandemie může digitální transformaci urychlit, firmy chtějí cloud a AI

V digitální transformaci jsou nejdále maloobchod, průmyslová výroba či telekomunikace. Firmy se vedle investic do ICT snaží i motivovat zaměstnance, aby si doplnili vzdělání v oblasti správy technologií.


Průzkum společnost EY zaměřený na vývoj digitální transformace naznačuje, že vývoj onemocnění covid-19 může urychlit digitální transformaci, jelikož její úspěšná implementace pomáhá firmám dosahovat lepších hospodářských výsledků.

EY zároveň odhalilo, že progresivní společnosti se v příštích dvou letech chystají investovat do celé řady digitálních technologií, zejména však do cloudu a umělé inteligenci (obojí 53 %) a také internetu věcí (49 %).

Evropa je stále lídrem v digitální transformaci

Průzkum uvádí, že z velkých společností považuje vlastní pokroky na poli digitální transformace za dostatečné, případně svou iniciativu v této oblasti za plně funkční a optimalizovanou celkem 44 % respondentů.

V kategorii korporací se na špici transformačního úsilí podle EY drží Evropa, kde se transformační plány daří plnit 53 % dotazovaných firem, následuje asijsko-pacifický region (47 %) a Severní a Jižní Amerika (35 %).

Z hlediska odvětví jsou s transformací nejdále spotřební zboží a maloobchod (52 %), průmyslová výroba (50 %) a technologie, média a zábava a telekomunikace (49 %). Příliš pozadu nezůstává ani sektor energetiky (45 %) či finančních služeb (44 %).

Prioritou je AI, cloud a revize technologií

Firmy s nejvýraznějším transformativním potenciálem se dle průzkumu v příštích dvou letech chystají investovat do celé řady digitálních technologií. Největší pozornost však zaměřují na cloud cloudu a AI (obojí 53 %) či IoT (49 %).

EY dodává, že v souvislosti se zaváděním moderních technologií a jejich řízením hodlá odpovídající řídící funkci patřičně revidovat 43 % účastníků, pouze 15 % pak svou stávající správu nových technologií pokládá za dostatečnou.

Firmy stále pálí nedostatek kvalifikovaných pracovníků

Průzkum dále odhalil, že 58 % vedoucích pracovníků odpovědných za správu technologií je přesvědčena, že odborníků, kteří by tempo transformace pomohli urychlit, se všeobecně nedostává. Stejný názor zastává i 59 % manažerů ostatních úseků.

Aby podniky chybějící kapacity eliminovaly, uchylují se k celé řadě opatření. Prostřednictvím odměn a výhod se například snaží své lidi motivovat, aby si potřebné znalosti doplnili sami (59 %), případně pořádají povinná školení pro všechny zaměstnance (56 %).

Necelá polovina (46 %) respondentů musí údajně nejprve zjistit, jaké odbornosti stávajícímu personálu chybí, a přibližně stejné procento dotázaných uvažuje, že adekvátně upraví příslušné náborové procesy.

Podle Vladislava Severy z EY je povzbuzující vidět, že firmy, jež lze označit za lídry svého oboru, nezanedbávají žádný z trojice klíčových předpokladů zdárné transformace, totiž ohled na zaměstnance, využívání technologií k urychlení procesů a možnost škálování inovací.

V současné koronavirové situaci si firmy samozřejmě kladou otázku, co bude ,potom‘, ale lze předpokládat, že transformace směrem k digitální a AI podporované budoucnosti bude pokračovat a možná dokonce nabere na rychlosti,“ uzavírá.

Zdroj: EY


Úvodní foto: © Olivier Le Moal - Fotolia.com


Články z rubriky

Kontinent startupů: Evropa nesmí zaspat"

Evropa má vše, co potřebuje k tomu, aby se mohla znovu propracovat do popředí světa technologií.
více »


Digitalizace žene firemní výdělky nahoru"

Firmy, kterým se mimořádně daří adaptovat na moderní trendy – a úspěšně využívat technologie k podpoře a zajištění vlastního růstu – sdílejí určité charakteristiky, jež jim v podnikání pomáhají...
více »


Počítače jako detektory lidských emocí a schopností jsou stále na začátku"

Jsme svědky na první pohled neškodně působícího rozhovoru. Počítač specializovaný na rozbor hlasu od společnosti Precire z německých Cách má zjistit, jaké vlastnosti má člověk sedící před ním v experimentální...
více »


EY: Vývoj pandemie může digitální transformaci urychlit, firmy chtějí cloud a AI"

V digitální transformaci jsou nejdále maloobchod, průmyslová výroba či telekomunikace. Firmy se vedle investic do ICT snaží i motivovat zaměstnance, aby si doplnili vzdělání v oblasti správy technologií.
více »


Chatbot Cortana od Microsoftu končí"

Microsoft se to sice snaží zakrýt, pravda je však taková, že asistentka Cortana, tak jak ji známe, přestane po jarních updatech existovat. Digitální asistent nebude ve Windows 10 nadále jednoduše přístupný...
více »


Související články


Tagy

EY digitální transformace AI umělá inteligence cloud digitální technologie internet věcí IoT Vladislav Severa

Komentáře