Chrome a Edge budou svačit RAM i nadále, technologie omezující spotřebu paměti odkládají stranou

Digitalizace | |

Chrome a Edge budou svačit RAM i nadále, technologie omezující spotřebu paměti odkládají stranou

Nižší výkon CPU byl natolik významný, že se vývojáři jádra Chromium rozhodli nezavést novou očekávanou funkci do reálného provozu.


V červnu se Microsoft pochlubil tím, že Microsoft Edge – odnedávna stavící na jádře Chromium, stejně jako většina prohlížečů – bude již brzy spotřebovávat až o 27 % méně RAM. Google k tomu následně dodal, že Chrome udělá to samé.

A nestane se nic. Snížení výkonu, které by při omezení spotřeby paměti nastalo, nechtějí prohlížeče riskovat. Jádro Chromium je sice populární, nicméně obzvláště při využití několika různých panelů a oken spotřebovává dostupnou RAM rychlostí světla.

Výkon CPU nebo spotřeba RAM?

Co se týče samotného Edge, nelze než Microsoft za tento krok pochválit. Jde o použitelný, příjemný, „lehký“ prohlížeč, který nezklame a jeho zabezpečení je pro běžného uživatele dostačující. Snad jen o množství dat, která odesílá, lze mít určité výhrady, ale to dnes u většiny prohlížečů.

Ty, které uživatele tolik „nešpehují“, na tom staví, jako Firefox.

Microsoft se s přechodem na Chromium také účastní vývoje jádra, které je v základu open source. Prohlížeče na stejném jádře, k nimž se řadí třeba také Opera, proto mohou některá vylepšení celkem snadno sdílet.

Po testování plánovaného vylepšení Microsoftu však Google shledal, že se spíše nevyplatí. 10% snížení CPU výkonu je zkrátka příliš vysoké, navíc silněji zasahuje uživatele s větším počtem jader.

S rozhodnutím nesouhlasí všichni vývojáři – někteří se domnívají, že zásah do CPU většina uživatelů ani nepocítí, zatímco snížení celkového výkonu systému vlivem zabránmí většiny dostupné paměti cítí značně už teď a to dost.

To je argument, který nelze moc popírat. Jde vlastně jen o vyvážení výhod a nevýhod, přičemž ideální není ani jedna varianta. Google se zatím rozhodl tak, jak se rozhodl. Doufejme však, že brzy přijdou vývojáří na způsob, jak spotřebu RAM snížit, i kdyby to bylo za cenu drobného zpomalení.

Přeci jen, bottleneck systému nebývá procesor, ale právě RAM.


Úvodní foto: @ Depositphotos


Články z rubriky

Výhody hybridního multicloudu"

Dáváte aplikace, mikroslužby nebo třeba modely strojového učení na jediný veřejný cloud? Pozor, ne tak rychle.
více »


Investice do 5G sítě klesají, i vlivem pandemie"

Stejně jako celý technologický svět se i výstavba infrastruktury k novému bezdrátovému standardu o něco pozdrží.
více »


Chrome a Edge budou svačit RAM i nadále, technologie omezující spotřebu paměti odkládají stranou"

Nižší výkon CPU byl natolik významný, že se vývojáři jádra Chromium rozhodli nezavést novou očekávanou funkci do reálného provozu.
více »


Snazší multicloud: BigQuery Omni omezuje přesuny dat mezi cloudy"

Přesun a sjednocení dat mezi jednotlivými cloudovými službami je drahé. Google Cloud chce toto omezit pomocí rozšíření již fungující služby BigQuery.
více »


Do pěti let budou 5G sítě používat téměř tři miliardy lidí"

Společnost Ericsson očekává, že do konce roku 2020 dosáhne celosvětový počet uživatelů 5G sítí 190 milionů a do konce roku 2025 až 2,8 miliardy.
více »


Související články


Tagy

prohlížeče Edge Chrome Microsoft Google RAM CPU zpomalení zrychlení výkon

Komentáře