Chrome a Edge budou svačit RAM i nadále, technologie omezující spotřebu paměti odkládají stranou

Digitalizace | |

Chrome a Edge budou svačit RAM i nadále, technologie omezující spotřebu paměti odkládají stranou

Nižší výkon CPU byl natolik významný, že se vývojáři jádra Chromium rozhodli nezavést novou očekávanou funkci do reálného provozu.


V červnu se Microsoft pochlubil tím, že Microsoft Edge – odnedávna stavící na jádře Chromium, stejně jako většina prohlížečů – bude již brzy spotřebovávat až o 27 % méně RAM. Google k tomu následně dodal, že Chrome udělá to samé.

A nestane se nic. Snížení výkonu, které by při omezení spotřeby paměti nastalo, nechtějí prohlížeče riskovat. Jádro Chromium je sice populární, nicméně obzvláště při využití několika různých panelů a oken spotřebovává dostupnou RAM rychlostí světla.

Výkon CPU nebo spotřeba RAM?

Co se týče samotného Edge, nelze než Microsoft za tento krok pochválit. Jde o použitelný, příjemný, „lehký“ prohlížeč, který nezklame a jeho zabezpečení je pro běžného uživatele dostačující. Snad jen o množství dat, která odesílá, lze mít určité výhrady, ale to dnes u většiny prohlížečů.

Ty, které uživatele tolik „nešpehují“, na tom staví, jako Firefox.

Microsoft se s přechodem na Chromium také účastní vývoje jádra, které je v základu open source. Prohlížeče na stejném jádře, k nimž se řadí třeba také Opera, proto mohou některá vylepšení celkem snadno sdílet.

Po testování plánovaného vylepšení Microsoftu však Google shledal, že se spíše nevyplatí. 10% snížení CPU výkonu je zkrátka příliš vysoké, navíc silněji zasahuje uživatele s větším počtem jader.

S rozhodnutím nesouhlasí všichni vývojáři – někteří se domnívají, že zásah do CPU většina uživatelů ani nepocítí, zatímco snížení celkového výkonu systému vlivem zabránmí většiny dostupné paměti cítí značně už teď a to dost.

To je argument, který nelze moc popírat. Jde vlastně jen o vyvážení výhod a nevýhod, přičemž ideální není ani jedna varianta. Google se zatím rozhodl tak, jak se rozhodl. Doufejme však, že brzy přijdou vývojáří na způsob, jak spotřebu RAM snížit, i kdyby to bylo za cenu drobného zpomalení.

Přeci jen, bottleneck systému nebývá procesor, ale právě RAM.


Úvodní foto: @ Depositphotos


Články z rubriky

5G sítě sotva existují a už se zbrojí na 6G"

Evropský výzkumný projekt DAEMON se zabývá vývojem a implementací vylepšení k architektuře mobilních sítí, stejně jako vylepšení budoucích 6G systémů pomocí pokročilých modelů umělé inteligence....
více »


Veřejný sektor nezvládá využít AI"

Už 30 % západoevropských organizací veřejného sektoru používá AI řešení. Ve střední a východní Evropě jsou to ale pouhá tři procenta. Průzkum European Tech and Industry Pulse Survey provedla společnost...
více »


Mají smysl 5G telefony a notebooky? Raději ještě počkejte"

Mobilů a laptopů kompatibilních s novou sítí 5G je už celá řada. Má ale opravdu smysl je kupovat už teď?
více »


Strojové učení se stává dostupným díky open source"

Se zrychlující se digitalizací shromažďují firmy stále větší množství dat. Podívat se na ně očima stroje pak může přinést větší vhled do vlastního byznysu i objevování nečekaných příležitostí....
více »


Microsoft vyvíjí nové technologie na detekci deepfake videí"

Deepfake videa, velmi věrohodně vypadající videa, která upravují obsah tak, aby seděl do kontextu, který tvůrce chce, jsou velkým problémem moderního digitálního světa.
více »


Související články


Tagy

prohlížeče Edge Chrome Microsoft Google RAM CPU zpomalení zrychlení výkon

Komentáře