Chatboti ve zdravotnictví? Integrace jde pomalu, chybí peníze i pracovníci

Umělá inteligence | |

Chatboti ve zdravotnictví? Integrace jde pomalu, chybí peníze i pracovníci

Digitalizace zdravotnictví postupuje pomalu, bohužel v Česku je tento stav znásoben nedostatkem personálu i financí.


Chatboti, nebo také konverzační umělá inteligence, je dnes už vcelku běžný jev, známý z našich smartphonů, internetu věcí a různých dedikovaných zařízení. Existuje také řada různých způsobů využití, přičemž mezi nejčastější patří třeba call centra nebo plánování schůzek.

Konverzační AI ale také velmi dobře šla využívat ve zdravotnictví – samozřejmě jakožto podpůrný nástroj, nikoli nepostradatelná součást.

Místo sestry chatbot? To zatím nehrozí

Prozatím by je šlo nejlépe a nejsnáze uzpůsobit pro diagnostiku pacientů; takové „před-vyšetření“, řekněme. Pacient by chatbotovi popsal projevy svých potíží – třeba kašel nebo horečka. Chatbot by se byl schopen vyptávat na dodatečné otázky typu „jaký druh kašle máte? Suchý nebo vlhký?“ a tak podobně, čímž by mohl lékaře – případně i sestru – připravit na další léčbu nebo dodatečné otázky k pacientově stavu.

Problém technologie spočívá hlavně v etickém hledisku. Kdo by byl zodpovědný, pokud by chatbot někde udělal chybu? A důvěřovali by pacienti vůbec chatbotům, kdyby jim třeba software doporučil domácí léčbu?

Je tak jasné, že jakékoliv nasazení chatbotů v blízké budoucnosti by vždy muselo být pod dohledem zkušené sestry nebo lékaře. Tím se ovšem dostáváme k paradoxní situaci, ve které se opět ukazuje hlavní problém zdravotnictví – nedostatek personálu. Technologie tak ztrácí svůj smysl.

Když jde o zdraví, je nasazení nedokonalých algoritmů nesmírně problematické. Zdá se tak, že zatím se umělá inteligence ve zdravotnictví nejvíce uplatní ve formě její poddruhu, rozpoznávání obrazu. Neuronové sítě schopné se z desítek tisíc předchozích dat naučit rozpoznávat na snímcích z rentgenu nebo třeba sonografu rakovinové nádory a podobně mají potenciál, který nelze ignorovat.


Úvodní foto: © Alexander Limbach - Adobe Stock


Články z rubriky

Big data a multicloud: Řešení je mnoho, trh rychle roste"

Objem dat, které firmy i domácnosti zpracovávají, neustále roste; 90 % existujících dat vzniklo jen během posledních dvou let, a nic nenapovídá tomu, že by se tento trend měl v nejbližší budoucnosti zvrátit.
více »


Vyčmuchání rakoviny? S umělou inteligencí ano"

Nástroj vyvinutý Pensylvánskou univerzitou a Penn’s Perelman School of Medicine vyvinulo nástroj, který dokáže pomocí pachových vzorků detekovat několik druhů rakoviny, a to s přesností až 95 %.
více »


Jak se v práci cítíte? Zajímavý projekt, který v EU neprojde"

Zajímavý AI projekt zaměřený na rozpoznávání obličeje umí omezeně sledovat emoce v obličeji zaměstnance, jenže taková mírá sledování není na většině pracovišť průchozí.
více »


Zveme vás na konferenci Umělá inteligence 2021"

Konference se zaměří na praktický přínos technologií umělé inteligence v softwarových nástrojích pro podporu řízení a rozhodování, automatizaci provozu, v kybernetické bezpečnosti či IT.
více »


Vyšel Computerworld 5/21"

Hlavní tématy čísla jsou business inteligence, umělá inteligence, podnikové systémy ERP a třeba zaké řízení dat v cloudu. Kromě jiného se i dozvíte, kdy si pomocí počítačových čipů dovedeme opravit...
více »


Související články


Tagy

AI umělá inteligence algoritmy učení technologie zdravotnictví neuronové sítě rentgen chatboti rozpoznávání obrazu

Komentáře