Blockchain jako bojovník proti fake news

Digitalizace | |

Blockchain jako bojovník proti fake news

Technologie blockchainu se může využít coby nástroj autentizace textů, fotek i videí. S pilotním projektem boje za věrohodnost médií začal deník The New York Times.


S tím jak blockchainový hype překračuje sféry kryptoměn, přicházejí firmy i vlády se stále novými projekty. Od digitálních identit, přes volební systémy až po projekty sledování dodavatelských řetězců.

Mnoho projektů už stihlo selhat nebo nenaplnilo kýžená očekávání, další se stále nacházejí v experimentální fázi. Technologie jako taková však funguje a odborníci se shodují, že v následujících pěti letech ještě najde četné využití v praxi. Ať už půjde o platební procesy, sdílení dat nebo třeba uchovávání dat.

Jedním z překvapivějších řešení může být využití blockchainu coby nástroje pro boj s fake news. Alespoň dle společnosti Gartner, podle které bude v roce 2023 až 30 % zpráv a video obsahu autentizováno právě přes blockchain.

Přiživovány sociálními sítěmi, fake news byly v poslední době používány hlavně coby nástroj manipulace, nejen během volebních kampaní. Ukázalo se, že obsah vycházející z klamné informace, přitahuje více čtenářů než pravdivé zprávy. Poznatek, ze kterého mohou těžit zadavatelé reklamy, ovšem problém pro veřejnou rozpravu.

Například, předních 20 fake news spojených s volbou amerického prezidenta v roce 2016 získalo na Facebooku podstatně víc interakcí než 20 nejúspěšnějších zpráv předních světových médií. Vypátrat nebo potrestat jejich autory – pachatele – je přitom zpravidla obtížné.

„Ke tvorbě falešných textů i videí může být využita už i umělá inteligence. Je to nový druh kyberzbraně,“ konstatuje autorka odkazované studie společnosti Gartner, Avivah Litanová.

„Vysledování prostředků a prokázání původu jsou dvě klíčové přednosti neveřejného blockchainu a mohou být využity i k vysledování původu zveřejňovaných zpráv.“

Americká DARPA – agentura zodpovědná za vývoj nových vojenských technologií – začala v srpnu s vývojem softwaru, který dokáže odhalit fake news schované mezi více než půl milionem zpráv, fotografií, videí nebo audio nahrávek.

V září se přidal Facebook, který zorganizoval skupinu vyvíjející nástroje pro detekci deep fake videí. Pokud budou tyto iniciativy úspěšné, mohou v budoucnu vychytávat falešný obsah a zamezit mu, aby se dostal mezi uživatele.

A stejně tak, algoritmus může autentizovat obsah, například jen doložením jeho původu. „Blockchain je pro něco takového ideální, jelikož napříč různými subjekty na základě dat, která jsou neměnná a jejich původ se dá vysledovat, sdílí ,jedinou verzi pravdy‘,“ popisuje Litanová.

Mezi prvními, kdo se snaží tohoto potenciálu využít, je deník The New York Times. Blockchain testuje k ověřování fotografií a video obsahu. Využívá k tomu v blockchainu uchovávaná „kontextuální metadata“, zahrnující informace o tom, kdy a kde byla fotka či video pořízeno, kým bylo pořízeno, a také to, jak a kdy bylo upraveno či poprvé zveřejněno.

Dle zástupců deníku tak blockchain funguje jako „databáze, která není uchovávána na jediném serveru a není vlastněna ani ovládána jediným subjektem, ale mnoha, a to na serverech, které jsou aktualizovány souběžně“. Každá změna záznamů se tak dá zpětně vysledovat.

„Zjednodušeně můžeme říct, že jednotlivé soubory nejsou měněny, ale rozvíjeny,“ dodává dnes už bývalá dopisovatelka Timesů a nezávislá mediální konzultantka Sasha Korenová.


Úvodní foto: © Monster Ztudio - Adobe Stock


Články z rubriky

Počítače jako detektory lidských emocí a schopností jsou stále na začátku"

Jsme svědky na první pohled neškodně působícího rozhovoru. Počítač specializovaný na rozbor hlasu od společnosti Precire z německých Cách má zjistit, jaké vlastnosti má člověk sedící před ním v experimentální...
více »


EY: Vývoj pandemie může digitální transformaci urychlit, firmy chtějí cloud a AI"

V digitální transformaci jsou nejdále maloobchod, průmyslová výroba či telekomunikace. Firmy se vedle investic do ICT snaží i motivovat zaměstnance, aby si doplnili vzdělání v oblasti správy technologií.
více »


Chatbot Cortana od Microsoftu končí"

Microsoft se to sice snaží zakrýt, pravda je však taková, že asistentka Cortana, tak jak ji známe, přestane po jarních updatech existovat. Digitální asistent nebude ve Windows 10 nadále jednoduše přístupný...
více »


Co se děje uvnitř domu"

Wi-Fi signál a techniky umělé inteligence výzkumníkům umožňují překonat překážky a vidět skrze stěny. Máme se do budoucna obávat špehování a ztráty soukromí?
více »


IDC: Růst globálních výdajů na IT podpoří 5G v mobilech, prodej PC klesne"

Investice do IT by v letošním roce měly vyrůst o 5 %. Růst podpoří zájem uživatelů o chytré telefony s 5G, jenž by se měl projevit v druhé půlce roku, naopak výrobce PC podle analytiků čeká hubený rok.
více »


Související články


Tagy

blockchain fake news ověřování autentizace Facebook

Komentáře