Trend Micro: Zajistí AI kybernetickou bezpečnost?

Bezpečnost | |

Trend Micro: Zajistí AI kybernetickou bezpečnost?

Analytici z Trend Micro předpokládají, že už v roce 2030 nahradí umělá inteligence kompletně lidský faktor v kybernetické bezpečnosti.


Mezitím je však bezpečnost internetu neustále pod útokem. Korporátní IT a IoT sítě jsou neustále pod útokem, a situace se ještě zhorší. Podle průzkumu Trend Micro se 41 % IT lídrů domnívá, že je v jejich práci nahradí AI algoritmy už kolem roku 2030.

Podle související studie firmy budou útoky na vzdálené sítě a cloudové systémy v roce 2021 hlavním terčem zločinců a podvodníků. Výzkumu se zúčastnilo 500 IT ředitelů a manažerů ve vyšším vedení.

Jen 9 % oslovených věřilo, že je AI určitě nenahradí; 32 % si oproti tomu myslí, že kybernetická bezpečnost bude v budoucnu plně automatizována, bez nutnosti lidské intervence. Dalších 19 procent věří, že útočníci začnou AI využít také, a to ke zlepšení arzenálu svých útoků. Téměř čtvrtina (14 %) manažerů pak věří, že přístup k datům uživatele na většině služeb budou pevně spjat s biometrickou nebo DNA identifikací a neautorizovaný přístup tak nebude možný.

Z krátkodobého hlediska – na rok 2025 – také IT lídři předpokládají, že se sníží investice do nemovitostí vlivem práce z domova (22 %), 5G sítě transformují síťovou a bezpečnostní infrastrukturu (21 %) a bezpečnost se stane automatizovanou a samosprávnou díky AI (15 %).

Technický ředitel Trend Micro, Bharat Mistry, předpoklad nahrazení bezpečnostních IT zaměstnanců AI nepředpokládá. AI je podle něj užitečný nástroj k obraně proti hrozbám, jeho hodnota je však využitelná pouze v kombinaci s expertízou člověka.


Úvodní foto: © Kobes - Fotolia.com


Články z rubriky

Svatý grál šifrování: Intel a DARPA na výpravě za neprolomitelným šifrováním"

Program DPRIVE si klade za cíl vyvinou akcelerátor pro plně homomorfní šifrování. Hlavním sponzorem je DARPA, nyní se však přidal i americký čipový obr.
více »


Trend Micro: Zajistí AI kybernetickou bezpečnost?"

Analytici z Trend Micro předpokládají, že už v roce 2030 nahradí umělá inteligence kompletně lidský faktor v kybernetické bezpečnosti.
více »


Inteligentní antivirus/adblocker: Algoritmy proti kybernetickému zločinu"

Jedno z nejběžnějších míst, kde se uživatelé dostanou pod palbu malwaru a virů, jsou prohlížeče. Univerzity DTU a Aalborg spolu s CSI Security Group pracují na řešení, které by mohlo snadno a intuitivně...
více »


ONLINE SPECIÁL: AI v boji proti bezpečnostním hrozbám"

JAK NA TO, když chceme automatizaci a strojové učení použít v IT bezpečnosti.
více »


Multiplatformní botnety internetu věcí představují nové nebezpečí"

Windows a Android jsou tradiční semeniště různé havěti, ale macOS a linuxové systémy se stále častěji rovněž stávají cílem hackerů.
více »


Související články


Tagy

bezpečnost security internet web IT IoT sítě AI algoritmy strojové učení kybernetická bezpečnost 5G investice

Komentáře