Kybernetičtí zločinci nedůvěřují ani sami sobě

Bezpečnost | |

Kybernetičtí zločinci nedůvěřují ani sami sobě

Podle poslední zprávy společnosti Trend Micro nedůvěřují hackeři a další kybernetičtí zločinci ani sami sobě navzájem.


„Naše nejnovější bezpečnostní zpráva staví na analýzách dat pocházejících z globálních sítí používaných počítačovými zločinci," popsal Ed Cabera, ředitel počítačové bezpečnosti v Trend Micro. „Zásadní pro zmírnění bezpečnostních rizik představovaných stále oblíbenějšími hrozbami je využívání vícevrstvé ochrany s reakcemi dle reálných rizik."

Zpráva mj. odhalila, že neutuchající boj s počítačovým zločinem má dopad i na kybernetické podsvětí. Zásahy policie, včetně útvarů spolupracujících na mezinárodní úrovni, vedly k vypnutí několika fór. Zbývající "tradiční" nelegální zdroje se potýkají s přetrvávajícími DDoS útoky či problémy s přihlášením – obojí vede k poklesu jejich využitelnosti.

Nulová důvěra? Pomohou kryptoměny a blockchain

Ztráta důvěry vedla ke vzniku nové sítě – DarkNet Trust. Tato síť má za cíl umožnit ověření dodavatelů a zvýšit anonymitu uživatelů. Další tržní platformy ve světě počítačového zločinu zavedly nové bezpečnostní mechanismy, jako jsou přímé platby kupujícího prodávajícímu, vícenásobné podpisy převodu kryptoměn, šifrované zasílání zpráv a zákaz používání JavaScriptu.

Zpráva Trend Micro upozorňuje i na změny v trendech souvisejících s produkty a službami pro počítačové zločince. V důsledku komodizace došlo k poklesu cen mnoha položek – například měsíční poplatky za šifrovací služby klesly z 1000 USD na pouhých dvacet dolarů a denní poplatky za generické botnety z 200 na 5 dolarů. Ceny ostatních položek včetně ransomware, spamovacích služeb, trójských koní typu RAT (Remote Access Trojan) a přístupových údajů k on-line službám se nemění, což dokazuje pokračující poptávku.

Za pozornost stojí také vznik nových trhů pro následující oblasti:

  • Služby typu DeepFake pro sexuální vydírání nebo pro obelstění autentizace využívající fotografie.
  • Hazardní boti využívající umělou inteligenci navržení pro předpovídání hodů kostkami a obejití komplexní captcha kontroly v on-line hře Roblox.
  • Poskytování přístupu jako služby (Access-as-a-Service) k napadeným zařízením a infiltrovaným podnikovým sítím. V případě firem z žebříčku Fortune 500 mohou ceny dosáhnout i 10 000 dolarů, některé služby navíc zahrnují také přístupy s právy pro zápis.
  • Účty pro nositelnou elektroniku, u kterých by získání přístupu mohlo počítačovým zločincům umožnit záruční podvody – vyžadování zaslání náhradních zařízení.

Nové příležitosti k útoku se budou objevovat i v měsících následujících po koronavirové pandemii a pravděpodobně tak bude docházet k dalším změnám v obchodních trendech v kybernetickém podsvětí.


Úvodní foto: © Depositphotos


Články z rubriky

Svatý grál šifrování: Intel a DARPA na výpravě za neprolomitelným šifrováním"

Program DPRIVE si klade za cíl vyvinou akcelerátor pro plně homomorfní šifrování. Hlavním sponzorem je DARPA, nyní se však přidal i americký čipový obr.
více »


Trend Micro: Zajistí AI kybernetickou bezpečnost?"

Analytici z Trend Micro předpokládají, že už v roce 2030 nahradí umělá inteligence kompletně lidský faktor v kybernetické bezpečnosti.
více »


Inteligentní antivirus/adblocker: Algoritmy proti kybernetickému zločinu"

Jedno z nejběžnějších míst, kde se uživatelé dostanou pod palbu malwaru a virů, jsou prohlížeče. Univerzity DTU a Aalborg spolu s CSI Security Group pracují na řešení, které by mohlo snadno a intuitivně...
více »


ONLINE SPECIÁL: AI v boji proti bezpečnostním hrozbám"

JAK NA TO, když chceme automatizaci a strojové učení použít v IT bezpečnosti.
více »


Multiplatformní botnety internetu věcí představují nové nebezpečí"

Windows a Android jsou tradiční semeniště různé havěti, ale macOS a linuxové systémy se stále častěji rovněž stávají cílem hackerů.
více »


Související články


Tagy

bezpečnost kybernetické zabezpečení technologie botnety kybernetický zločin hackeři darknet kryptoměny blockchain DDoS

Komentáře