Jak zabráníme „zlaté éře fake news“ poháněných AI? Jen těžko, říká odborník

Bezpečnost | |

Jak zabráníme „zlaté éře fake news“ poháněných AI? Jen těžko, říká odborník

Nejnovější vývoj v oblasti umělé inteligence poukazuje na začátek doby, kdy vytváření falešných videí, zvukových nahrávek či padělání online identity a různých úředních dokumentů bude jednodušší než když dříve.


Vysoká kvalita těchto falešných materiálů – včetně textových, jak prokázal nedávný výzkum – je už v jádru nebezpečná a může vést k potenciálním problémům pro celou společnost; ale řešení může existovat, jak píše vědec Oren Etzioni pro Harvard Business Review.

Odkazuje se mimo jiné právě na GPT-2, pokročilý textový generátor schopný vytvářet jednoduché smyšlené texty, na určitá témata dokonce poměrně věrohodné; stačí jen vložit základní premisu, od níž se text už sám rozvíjí.

Bohužel, varuje Etzioni, další, ještě silnější nástroje budou bezpochyby následovat.

 

Falešná videa, zavádějící fakta, profesionální phishing

Automatizované šíření fake news není ničím novým, jak ukázaly volby ve Spojených státech v roce 2016, kdy se Twitterem šířily desítky tisíc účtů určených výhradně pro šíření smyšlených nebo zavádějících informací.

Deepfake videa, která umožňují vzít z existujících materiálů obličej nejen třeba amerického prezidenta, ale i různých celebrit, a superimponovat jej např. na pornografické materiály nebo jiné zdroje, jsou ještě nebezpečnější. Něco podobného dokáži i videa generovaná AI, opětovně využívající existující dostupné materiály. Představte si, že na vás z internetu promluví Miloš Zeman s tím, že do České republiky přichází příval tisíců uprchlíků ze Sýrie, nebo že podepsal dohodu o spolupráci se Severní Koreou; využitím současných technologií je toto teoreticky možné zfalšovat, přestože prozatím nikoli jednoduché a ani zcela věrohodné.

Prokazatelně to však funguje: virální video o tom, jak Barack Obama varuje před šířením deepfake videí, bylo samo o sobě falešné.

Jak rozpoznat, že je materiál skutečný? Těžko. Zdrojová webová adresa, telefonní číslo nebo e-mail, to vše jde rovněž zfalšovat. To je problematické hlavně u cíleného phishingu: rozpoznat jej v dnešní době je docela jednoduché, ale v budoucnu být nemusí.

Podpisy, a hlavně digitální podpisy, nejsou zdaleka jistotou; nejsou totiž běžně užívány pro podepisovaná e-mailů, příspěvku na sociálních médiích, obrázků, videí a tak dále. Bez širšího rozšíření jsou nám k rozpoznání falsifikátů k ničemu.

Ale právě ty jsou podle Etzioniho krokem kupředu; bezpečnostní certifikáty a digitální podpisy musí fungovat lépe, jednodušeji a zcela bez zranitelností.

Prozatím se ale budeme muset smířit s tím, že manipulovat s pravdou bude – a už často je – velice snadné. Kritický pohled na věc, zdravý rozum a kontextuální myšlení se tak stávají ještě mnohem důležitějšími součástmi našeho zpracovávání informací.Články z rubriky

Nebezpečný francouzský spambot nahrává oběti při sledování stránek pro dospělé"

Zatímco v České republice útočníci uživatele pouze vydírali, ve Francii navrhli malware, který skutečně natáčí inkriminující video svých obětí a krade citlivé údaje, zjistil Eset.
více »


Na detekci deepfake videí pracuje Facebook i Microsoft"

Ve spolupráci s několika americkými univerzitami a sdružením Partnership on AI se obě firmy pokusí nalézt způsob, jak lépe detekovat deepfake videa. Hledání proběhne formou veřejné soutěže.
více »


Palo Alto posiluje zabezpečení IoT, za 75 milionů dolarů kupuje Zingbox"

Zingbox provozuje cloudovou službu postavenou na umělé inteligenci a strojovém učení, jež nabízí detekci a zastavení bezpečnostních útoků na zařízení připojená k IoT. Akvizice by měla být dokončena...
více »


Zranitelnost protokolu RDP zůstává oblíbená, počet brute force útoků roste"

Zranitelnost CVE-2019-0708, tedy zranitelnost v protokolu Remode Desktop Protocol od Microsoftu, je noční můrou řady IT administrátorů. Je známá také pod názvem BlueKeep
více »


Pouze 20 % organizací využívá systém prevence ztráty dat, vyplývá z nového průzkumu"

67 procent organizací věří, že cloudové aplikace jsou stejně bezpečné, nebo dokonce bezpečnější než aplikace on premise.
více »


Související články


Tagy

analýza bezpečnost certifikáty digitální podpis blockchain phishing rhybařní AI umělá inteligence strojové učení

Komentáře