Evidovaná kyberkriminalita v Česku v roce 2019 vzrostla o čtvrtinu

Bezpečnost | |

Evidovaná kyberkriminalita v Česku v roce 2019 vzrostla o čtvrtinu

Ještě v roce 2011 evidovala Policie ČR pouze 1502 případů počítačové kriminality. V roce 2019 už jich kriminalisté registrovali 8 417, což bylo meziroční zvýšení o téměř 25 procent. Ovšem celkový počet nehlášených podvodů a pokusů o ně dosahuje řádu stovek tisíc. S dalším výrazným nárůstem je nutné počítat i v příštích letech, protože na internet se přesouvá stále více on-line obchodování a služeb. To představuje ohromný potenciál pro aktivity kyberzločinců.


Podle Marka Žáčka, Senior Fraud Analytika ze společnosti Analytics Data Factory, která pomáhá bankám a pojišťovnám v boji s kyberzločinem, neplatí, že se počet nahlášených trestných činů rovná skutečnému počtu podvodů.

„Jenom počty phishingových útoků, kdy se podvodníci snaží e-mailem vylákat přístup k bankovním účtům, jdou u nás do desítek tisíc případů. A Google jich globálně zablokuje přes 100 milionů denně. Podobné to je s ostatními technikami podvodů, které poškození policii často neoznámí, protože je ani nezaregistrovali,“ popsal Marek Žáček případy, kdy nic netušící uživatelé propůjčují výpočetní výkon svých napadených počítačů k dalším hackerským útokům.

Počet útoků nadále poroste, protože přes internet proudí stále více zboží a služeb, a téměř vše se platí bezhotovostně. Za první tři kvartály roku 2019 bylo realizováno 346,2 milionu transakcí s celkovým objemem 219,4 miliardy korun. Před deseti lety to za celý rok bylo pouhých 1,9 milionu platebních transakcí v hodnotě 3,048 miliardy korun.

Pro počítačové zločince to představuje ohromné lákadlo a oni budou hledat nové možnosti, jak prolomit ochranu nakupujících i poskytovatelů zboží a služeb na internetu. Ti všichni se budou muset stále lépe bránit,“ nastínil Marek Žáček budoucí vývoj kyberkriminality, která podle zprávy Cybersecurity Ventures bude do roku 2021 celosvětově generovat obrat 6 bilionů dolarů ročně, což je víc, než kolik se točí v obchodu s drogami.

Kyberzločin se rychle vyvíjí a zdokonaluje. Útočníci používají vyspělý software s prvky umělé inteligence. Phishingové podvody jsou sofistikovanější a bývají postaveny podle profilu obětí útoků, takže působí velice důvěryhodně. Nainstalované škodlivé programy (malware) pak získávají přístupová hesla k bankovním účtům, kopírují nebo mění obsah uložených dat či sledují komunikaci.

Šíří se stále účinnější kryptoviry označované jako ransomware, které napadají i dobře zabezpečené interní sítě a cloudové služby. Útočníci s jejich pomocí zablokují počítačový systém nebo v něm zašifrují data a pak požadují od oběti výkupné za obnovení přístupu. Poslední známé případy úspěšného útoku v Česku proběhly v benešovské nemocnici nebo v OKD. Podle analýzy Cybersecurity Ventures došlo celosvětově v 2019 k útoku ransomware každých 14 sekund a částka výkupného dosáhla 1 miliardy dolarů.

„Dnes je většina firem dobře chráněna proti počítačovým útokům. I každý domácí počítač má slušnou úroveň antivirové ochrany, která odhalí většinu virů. Podvodníci jsou ale stále úspěšní, protože prolomí ten nejslabší článek zabezpečení počítače na rozhraní klávesnice a židle. Tím je uživatel, který si vir sám nainstaluje,“ konstatoval Marek Žáček, že častěji než technika selže lidský faktor.

Pokud chtějí uživatelé internetu a on-line obchodování uspět se v boji s podvodníky, musí aktivně zabezpečit svoje zařízení a data. Potenciálně ohrožené firmy a instituce by měly instalovat IT řešení s dostatečným výpočetním výkonem a se softwarem schopným odhalit nestandardní či podvodné jednání.

Detekční systémy jsou schopny v reálném čase vyhodnocovat stovky parametrů transakční historie i proměnných veličin a porovnávat vzorce uživatelova chování s informacemi z veřejně dostupných zdrojů. Je však potřeba počítat s tím, že ochrana před kyberkriminalitou bude nikdy nekončící boj.


Úvodní foto: © Yuri Arcurs - Fotolia.com


Články z rubriky

Koronavirus řádí i v kybernetickém světě"

Hned několik bezpečnosních expertů varuje před důsledky koronaviru na kybernetickou bezpečnost. Radí, ať jste mimořádně ostražití.
více »


Evidovaná kyberkriminalita v Česku v roce 2019 vzrostla o čtvrtinu"

Ještě v roce 2011 evidovala Policie ČR pouze 1502 případů počítačové kriminality. V roce 2019 už jich kriminalisté registrovali 8 417, což bylo meziroční zvýšení o téměř 25 procent. Ovšem celkový počet...
více »


Čína spustila aplikaci na rozpoznání nakažených koronavirem"

Novinka ukazuje, jak lze využít množství dat, která čínská vláda o svých občanech sbírá.
více »


Konflikt s Íránem může ohrozit i váš počítač"

Pokud Írán zahájí kyberútoky jako svou odpověď za zabití generálmajora Kásima Sulejmáního, což se pravděpodobně stane, budou jako vždy cílem útoku Windows. Až se to stane, váš počítač i byznys budou...
více »


České firmy nejsou dostatečně chráněny před kybernetickými útoky"

České průmyslové firmy, ale ani elektrárny, nejsou dostatečně chráněny před potenciálními počítačovými útoky. Průzkum společnosti Soitron poukázal na to, že minimálně 1580 řídicích systémů ve...
více »


Související články


Tagy

kyberzločin kriminalita on-line umělá inteligence zločin phising

Komentáře