Čína spustila aplikaci na rozpoznání nakažených koronavirem

Bezpečnost | |

Čína spustila aplikaci na rozpoznání nakažených koronavirem

Novinka ukazuje, jak lze využít množství dat, která čínská vláda o svých občanech sbírá.


Čína spustila aplikaci, která lidem umožňuje ověřit si, zda jim nehrozí nakažení koronavirem. „Detektor blízkého kontaktu“ uživatelům zahlásí, zda se nevyskytli poblíž někoho, kdo byl potvrzen jako nakažený anebo u něj existuje podezření z nákazy. „Rizikovým“ lidem úřady doporučují zůstat doma a o svém stavu informovat lékaře.

Nová technologie ukazuje, čeho je schopen čínský dohledový systém. Poté, co je nová aplikace registrována s použitím telefonního čísla, uživatelé jsou požádáni o zadání svého jména a ID. Každé registrované číslo pak může být použito ke zkontrolování stavu až tří jiných ID. Na jejím vývoji se podílela čínská vláda a těží hlavně ze zdravotních a přepravních záznamů.

Je všeobecně známo, že čínská vláda ve velkém sleduje své občany, experti se však shodují, že přinejmenším tento krok nebude vnímán nijak kontroverzně. Hongkongská právnička Carolyn Biggová pro BBC uvedla: „V Číně, ale i jinde v Asii, data nejsou vnímána jako něco, co by mělo být drženo pod zámkem, ale jako něco, co může být využito. Samozřejmě za předpokladu, že se tak stane transparentním způsobem a s potřebným oprávněním. Z pohledu Číny je tato nová aplikace pro lidi užitečnou službou a nástrojem, který ukazuje, jak mohou být data využita správně.“

Čínská vláda definuje „blízký kontakt“ jako přiblížení se bez účinné ochrany k lidem s potvrzenou nákazou nebo s podezřením na nákazu, a to i v době, kdy se u nich neprojevovaly žádné příznaky. Tedy například i přiblížení se k lidem, kteří s nakaženými cestovali v letadle, byť sami žádné příznaky nemají.


Úvodní foto: © Pixabay


Články z rubriky

Svatý grál šifrování: Intel a DARPA na výpravě za neprolomitelným šifrováním"

Program DPRIVE si klade za cíl vyvinou akcelerátor pro plně homomorfní šifrování. Hlavním sponzorem je DARPA, nyní se však přidal i americký čipový obr.
více »


Trend Micro: Zajistí AI kybernetickou bezpečnost?"

Analytici z Trend Micro předpokládají, že už v roce 2030 nahradí umělá inteligence kompletně lidský faktor v kybernetické bezpečnosti.
více »


Inteligentní antivirus/adblocker: Algoritmy proti kybernetickému zločinu"

Jedno z nejběžnějších míst, kde se uživatelé dostanou pod palbu malwaru a virů, jsou prohlížeče. Univerzity DTU a Aalborg spolu s CSI Security Group pracují na řešení, které by mohlo snadno a intuitivně...
více »


ONLINE SPECIÁL: AI v boji proti bezpečnostním hrozbám"

JAK NA TO, když chceme automatizaci a strojové učení použít v IT bezpečnosti.
více »


Multiplatformní botnety internetu věcí představují nové nebezpečí"

Windows a Android jsou tradiční semeniště různé havěti, ale macOS a linuxové systémy se stále častěji rovněž stávají cílem hackerů.
více »


Související články


Tagy

koronavir čína soukromí ochrana soukromí mobil smartphone aplikace

Komentáře