Avast a ČVUT společně otevírají cybersecurity & AI laboratoř

Bezpečnost | |

Avast a ČVUT společně otevírají cybersecurity & AI laboratoř

FEL ČVUT otevře ve spolupráci s antivirovým gigantem Avast novou výzkumnou laboratoř, zaměřenou na umělou inteligenci a strojové učení v kyberbezpečnosti.


Avast AI and Cybersecurity Laboratory (AAICL) se nachází v areálu elektrotechnické fakulty ČVUT na pražském Karlově náměstí.

Ze své strany antivirového giganta poskytne Avast značné množství dat, které za své dlouhé roky existence sesbíral; celkově půjde o informace o hrozbách z více než 400 milionů zařízení; ČVUT zae poskytne znalosti komplexních hrozeb a společně obě instituce dodají odborníky.

Sofistikovanost kybernetických útoků roste

Společný výzkum má za cíl lépe předcházet útokům kyberzločinců a bránit se proti případnému prolomení zabezpečení. Umělá inteligence stojí v popředí nejen R&D a zájmu firem, ale také u digitálních zločinců, kteří jsou díky ní schopní podnikat stále sofistikovanější útoky.

Laboratoř by postupem času měla zveřejňovat nové výzkumné výsledku v oboru a také vylepšit detekční procesy produktů Avastu, včetně algoritmů založených na strojové inteligenci a dalších AI metodách.

"Cílem našeho parnterství je sdílení průkopnického výzkumu a jeho aplikace ve skutečném světě. Aby umělá inteligence v kontextu kyberbezpečnosti fungovala správně, potřebujete nejen velké množství dat, ale také profesionály v kyberbezpečnosti a vědce, kteří dokáží vypracovat detailní analýzu malwaru, která následně může sloužit jako vstupní data pro umělou inteligenci. Spolupráce s ČVUT je navržena tak, aby spojila největší kyberbezpečnostní databázi světa s těmi nejlepšími mozky v oboru umělé inteligence, abychom se od sebe mohli vzájemně učit," popsal CEO Avastu Ondřej Vlček. "Ve špatných rukou může umělá inteligence vytvořit složitější malware a šířit tak napříkald masové spearphishingové útoky. Spojení s ČVUT pomůže tyto útoky přelstít, nyní i v budoucnu."

Laboratoř AAICL má Avast v příštích pěti letech podpořit jedním milionem dolarů (asi 23 milionů korun); investice bude využita hlavně na výzkum, získávání nových talentů a další rozvoj fakulty.

Není to první spolupráce Avastu a ČVUT, obě firmy se setkaly už u několika projektů, kupříkladu výzkumu Aposemat nebo na objevu na Rusko cílícího botnetu Geost.

Výzkumním ČVUT Sebastián García, který je zároveň ředitelem AAICL, říká: "Spolupráce s byznysem je pokrok v akademickém výzkumu zásadní. Laboratoř zkombinuje globální pohled a zkušenosti Avastu, jeho data o hrozbách a umělé inteligenci s kyberbezpečnostním výzkumem ČVUT. Společně tak tvoříme program, který se zaměří na ty největší kyberbezpečnostní problémy naší doby, včetně detekce složitého, vyvíjejícího se malwaru, bezpečnosti IoT zařízení a identifikace a analýzy fake news."

Na plný úvazek zaměstná laboratoř tři výzkumníky a až 10 doktorandů z FEL ČVUT.


Úvodní foto: © Supplied Art, ČVUT


Články z rubriky

ONLINE SPECIÁL: AI v boji proti bezpečnostním hrozbám"

JAK NA TO, když chceme automatizaci a strojové učení použít v IT bezpečnosti.
více »


Multiplatformní botnety internetu věcí představují nové nebezpečí"

Windows a Android jsou tradiční semeniště různé havěti, ale macOS a linuxové systémy se stále častěji rovněž stávají cílem hackerů.
více »


WEBCAST: Robustní ochrana firemní infrastruktury & cloudů"

aneb Vše, co vás zajímá o společnosti Kaspersky
více »


Eset: Ransomware v první části roku ustupoval, lze však očekávat jeho návrat"

Zatímco počet podvodných kampaní zneužívajících téma pandemie stoupal, cílené útoky na firmy v celosvětovém kontextu slábly. Podle Esetu klesal i počet hrozeb pro telefony s Androidem.
více »


Kybernetičtí zločinci nedůvěřují ani sami sobě"

Podle poslední zprávy společnosti Trend Micro nedůvěřují hackeři a další kybernetičtí zločinci ani sami sobě navzájem.
více »


Související články


Tagy

ČVUT školství vzdělávání výzkum byznys umělá inteligence AI strojové učení kyberbezpečnost Avast věda

Komentáře