Avast a ČVUT společně otevírají cybersecurity & AI laboratoř

Bezpečnost | |

Avast a ČVUT společně otevírají cybersecurity & AI laboratoř

FEL ČVUT otevře ve spolupráci s antivirovým gigantem Avast novou výzkumnou laboratoř, zaměřenou na umělou inteligenci a strojové učení v kyberbezpečnosti.


Avast AI and Cybersecurity Laboratory (AAICL) se nachází v areálu elektrotechnické fakulty ČVUT na pražském Karlově náměstí.

Ze své strany antivirového giganta poskytne Avast značné množství dat, které za své dlouhé roky existence sesbíral; celkově půjde o informace o hrozbách z více než 400 milionů zařízení; ČVUT zae poskytne znalosti komplexních hrozeb a společně obě instituce dodají odborníky.

Sofistikovanost kybernetických útoků roste

Společný výzkum má za cíl lépe předcházet útokům kyberzločinců a bránit se proti případnému prolomení zabezpečení. Umělá inteligence stojí v popředí nejen R&D a zájmu firem, ale také u digitálních zločinců, kteří jsou díky ní schopní podnikat stále sofistikovanější útoky.

Laboratoř by postupem času měla zveřejňovat nové výzkumné výsledku v oboru a také vylepšit detekční procesy produktů Avastu, včetně algoritmů založených na strojové inteligenci a dalších AI metodách.

"Cílem našeho parnterství je sdílení průkopnického výzkumu a jeho aplikace ve skutečném světě. Aby umělá inteligence v kontextu kyberbezpečnosti fungovala správně, potřebujete nejen velké množství dat, ale také profesionály v kyberbezpečnosti a vědce, kteří dokáží vypracovat detailní analýzu malwaru, která následně může sloužit jako vstupní data pro umělou inteligenci. Spolupráce s ČVUT je navržena tak, aby spojila největší kyberbezpečnostní databázi světa s těmi nejlepšími mozky v oboru umělé inteligence, abychom se od sebe mohli vzájemně učit," popsal CEO Avastu Ondřej Vlček. "Ve špatných rukou může umělá inteligence vytvořit složitější malware a šířit tak napříkald masové spearphishingové útoky. Spojení s ČVUT pomůže tyto útoky přelstít, nyní i v budoucnu."

Laboratoř AAICL má Avast v příštích pěti letech podpořit jedním milionem dolarů (asi 23 milionů korun); investice bude využita hlavně na výzkum, získávání nových talentů a další rozvoj fakulty.

Není to první spolupráce Avastu a ČVUT, obě firmy se setkaly už u několika projektů, kupříkladu výzkumu Aposemat nebo na objevu na Rusko cílícího botnetu Geost.

Výzkumním ČVUT Sebastián García, který je zároveň ředitelem AAICL, říká: "Spolupráce s byznysem je pokrok v akademickém výzkumu zásadní. Laboratoř zkombinuje globální pohled a zkušenosti Avastu, jeho data o hrozbách a umělé inteligenci s kyberbezpečnostním výzkumem ČVUT. Společně tak tvoříme program, který se zaměří na ty největší kyberbezpečnostní problémy naší doby, včetně detekce složitého, vyvíjejícího se malwaru, bezpečnosti IoT zařízení a identifikace a analýzy fake news."

Na plný úvazek zaměstná laboratoř tři výzkumníky a až 10 doktorandů z FEL ČVUT.


Úvodní foto: © Supplied Art, ČVUT


Články z rubriky

Koronavirus řádí i v kybernetickém světě"

Hned několik bezpečnosních expertů varuje před důsledky koronaviru na kybernetickou bezpečnost. Radí, ať jste mimořádně ostražití.
více »


Evidovaná kyberkriminalita v Česku v roce 2019 vzrostla o čtvrtinu"

Ještě v roce 2011 evidovala Policie ČR pouze 1502 případů počítačové kriminality. V roce 2019 už jich kriminalisté registrovali 8 417, což bylo meziroční zvýšení o téměř 25 procent. Ovšem celkový počet...
více »


Čína spustila aplikaci na rozpoznání nakažených koronavirem"

Novinka ukazuje, jak lze využít množství dat, která čínská vláda o svých občanech sbírá.
více »


Konflikt s Íránem může ohrozit i váš počítač"

Pokud Írán zahájí kyberútoky jako svou odpověď za zabití generálmajora Kásima Sulejmáního, což se pravděpodobně stane, budou jako vždy cílem útoku Windows. Až se to stane, váš počítač i byznys budou...
více »


České firmy nejsou dostatečně chráněny před kybernetickými útoky"

České průmyslové firmy, ale ani elektrárny, nejsou dostatečně chráněny před potenciálními počítačovými útoky. Průzkum společnosti Soitron poukázal na to, že minimálně 1580 řídicích systémů ve...
více »


Související články


Tagy

ČVUT školství vzdělávání výzkum byznys umělá inteligence AI strojové učení kyberbezpečnost Avast věda

Komentáře