Red Hat: Žijeme v open source světě

Aplikace | |

Red Hat: Žijeme v open source světě

Nový průzkum firmy Red Hat konstruuje obrázek světa, který je hodně otevřený a dostupný: a napovídá, že open source je skutečně cestou vpřed.


Ostatně, ideálním příkladem nevyhnutelnosti open source je Microsoft. Gigant, který byl dříve v opravdu značné opozici vůči víceméně čemukoliv open source dnes patří nejen mezi jeho podporovatele, ale také významné přispěvatele.

průzkumu Red Hatu jasně vyplývá, že naprostá většina IT světa považuje open source software za vlivný: Z 950 oslovených IT lídrů jen 1 % uvedlo, že open source není strategicky významná věc.

Open source vládne světu, a je na čase si to nejen přiznat, ale hlavně se připravit na jeho přijetí, pokud tak ještě vaše firma neučinila.

Proprietární software samozřejmě nezmizí, to je naivní představa; ale i ten bude open source přeměněn. Buď se ještě více roztříští do uzavřeného ekosystému, z nějž není úniku – představy Applu, kupříkladu – nebo dají vzniknout poněkud schizofrenické představě, kterou v současnosti razí Microsoft.

Ta vypadá – zjednodušeně řečeno – tak, že ačkoliv je tu ekosystém závislý na užívání propojených aplikací, tak jeho kompetence lze doplňovat programy od partnerů firmy, často založených právě na open source bázi; tedy vlastně proprietární software v jednom velkém balíčku, který lze následně libovolně rozšiřovat o různé open source nástroje, se kterými dokážou aplikace ekosystému dobře spolupracovat.

Oblasti typu webových standardů nebo kontejnerů (Kubernetes je dnes slovo, bez kterého se prakticky neobejdete) už jsou open source službami přímo dominovány; stále častěji se však otevírají i další IT sektory.

Důvody, proč firmy někdy sáhnou po open source, nepřekvapí: nižší cena je základem. Ale v oblasti jako jsou big data nebo strojové učení to vlastně bez open source softwaru ani nejde – open source jsou téměř všechny nástroje.

V průzkumu však IT profesionálové uvedli jako důvod pro přechodu z proprietárních aplikací na open source také lepší zabezpečení, vyšší kvalitu softwaru, přístup k podpoře a značná flexibilita programů.Články z rubriky

Lenovo navazuje partnerství s Huddly, zaměří se na chytrá řešení pro týmovou spolupráci"

Ze synergie obou společností by měly vzejít produkty naplňující vizi moderního pracoviště. Chytrá kamera značky Huddly bude poprvé použita v systému Lenovo ThinkSmart Hub 500.
více »


Ekosystém poháněný chatboty: Feedyou má úspěch na vznikajícím trhu"

Konverzační AI jsou stále na svém počátku, přestože vývoj se v posledních let výrazně zrychlil. V byznysu už se ale uplatňují dobře.
více »


L'Oréal: „Začíná nová éra kosmetiky“ s umělou inteligencí"

Nebývá zvykem, aby se redakce IT magazínu vydala na tiskovou konferenci největší kosmetické firmy světa. Tentokrát ale k tomu byl dobrý důvod.
více »


Cisco Webex získává AI, přinese rychlejší informace o lidech a firmách"

Na veletrhu Cisco Live v San Diegu Cisco představilo dodatečné funkce pro sjednocení svých komunikačních platforem.
více »


Microsoft přidává AI do PowerApps a Flow"

Většina uživatelů dobře zná balíček nástrojů Office, ale Microsoft by je chtěl blíže seznámit i s dalšími službami firmy.
více »


Související články


Tagy

Red Hat predikce 2019 strojové učení umělá inteligence AI software open source Kubernetes

Komentáře