Red Hat: Žijeme v open source světě

Aplikace | |

Red Hat: Žijeme v open source světě

Nový průzkum firmy Red Hat konstruuje obrázek světa, který je hodně otevřený a dostupný: a napovídá, že open source je skutečně cestou vpřed.


Ostatně, ideálním příkladem nevyhnutelnosti open source je Microsoft. Gigant, který byl dříve v opravdu značné opozici vůči víceméně čemukoliv open source dnes patří nejen mezi jeho podporovatele, ale také významné přispěvatele.

průzkumu Red Hatu jasně vyplývá, že naprostá většina IT světa považuje open source software za vlivný: Z 950 oslovených IT lídrů jen 1 % uvedlo, že open source není strategicky významná věc.

Open source vládne světu, a je na čase si to nejen přiznat, ale hlavně se připravit na jeho přijetí, pokud tak ještě vaše firma neučinila.

Proprietární software samozřejmě nezmizí, to je naivní představa; ale i ten bude open source přeměněn. Buď se ještě více roztříští do uzavřeného ekosystému, z nějž není úniku – představy Applu, kupříkladu – nebo dají vzniknout poněkud schizofrenické představě, kterou v současnosti razí Microsoft.

Ta vypadá – zjednodušeně řečeno – tak, že ačkoliv je tu ekosystém závislý na užívání propojených aplikací, tak jeho kompetence lze doplňovat programy od partnerů firmy, často založených právě na open source bázi; tedy vlastně proprietární software v jednom velkém balíčku, který lze následně libovolně rozšiřovat o různé open source nástroje, se kterými dokážou aplikace ekosystému dobře spolupracovat.

Oblasti typu webových standardů nebo kontejnerů (Kubernetes je dnes slovo, bez kterého se prakticky neobejdete) už jsou open source službami přímo dominovány; stále častěji se však otevírají i další IT sektory.

Důvody, proč firmy někdy sáhnou po open source, nepřekvapí: nižší cena je základem. Ale v oblasti jako jsou big data nebo strojové učení to vlastně bez open source softwaru ani nejde – open source jsou téměř všechny nástroje.

V průzkumu však IT profesionálové uvedli jako důvod pro přechodu z proprietárních aplikací na open source také lepší zabezpečení, vyšší kvalitu softwaru, přístup k podpoře a značná flexibilita programů.


Úvodní foto: Fotolia © borispain69


Články z rubriky

Project Cortex: cloudové AI nástroje pro automatizaci jdou konečně do provozu"

Microsoft minulý rok představil Project Cortex, sadu cloudových služeb poháněných umělou inteligencí, která mají uživatelů pomoci pochopit obsah a automatizovat ho. Nyní firma konečně představila první...
více »


Trendy aplikace pro Android"

Přehled několika zajímavých a klasických aplikací z různých kategorií.
více »


Nový webcast: Palo Alto Networks Security Operating Platform"

Živé vysílání proběhne ve středu 29. 4. od 10:00. Postačí jen stručná registrace na této stránce.
více »


Clico rozšiřuje portfolio o produkty značky SenitelOne"

Americká společnost SentinelOne provozuje autonomní platformu pro prevenci, detekci, reakci a vyhledávání hrozeb. Dle společnosti se jedná o přímou reakci na ransomware a hrozby typu zero-day.
více »


Nástroje pro spolupráci jsou zdarma díky koronaviru"

Přední vývojáři softwaru pro spolupráci a videokonference nabízí v reakci na COVID-19 své produkty zdarma.
více »


Související články


Tagy

Red Hat predikce 2019 strojové učení umělá inteligence AI software open source Kubernetes

Komentáře