Microsoft míří na kvantové počítače, vytváří standardizované rozhraní QIR

Aplikace | |

Microsoft míří na kvantové počítače, vytváří standardizované rozhraní QIR

Microsoft představil prostředí QIR, Quantum Intermediate Representation, které má tvořit prostředník mezi programovacími jazyky pro gate-based kvantové počítače a samotnými platformami.


Představen 23. září a založený na LLVM jazyku, QIR specifikuje pravidla, která reprezentují kvantové konstrukty v LLVM. Jazyk není potřeba rozšiřovat ani nijak modifikovat.

QIR podporuje open source jazyk Q# - taktéž od Microsoftu – určený pro vývoj kvantových algoritmů, ale lze využít i jiné jazyky. Jakýkoliv jazyk, který je určený pro gate-based kvantové počítače lze aplikovat. QIR QIR také není závislý na hardwaru, i tam mají vývojáři volnost.

Microsoft draft představil v repositáři jazyka Q# na GitHubu. Kompilátor lze najít v téže lokaci, stejně jako návod k jeho použití.

Podle Microsoftu pomalu začínají dospívat kvantové technologie a naplno se projevovat budoucí dovednosti kvantových počítačů, které mají potenciál zcela proměnit způsob, jakým operujeme s informačními technologiemi. Většina větších kvantových aplikací bude však podle amerického obra využívat jak běžný, tak kvantový výpočetní výkon zároveň. To je zároveň účel QIR – vzájemně podporovat jak klasické, tak kvantové počítače a propojit je.

Je zajímavé, že Microsoft zvolil open-source řešení, nicméně odpovídá to strategii firmy z posledních let, která se dříve jí opovrhované skupině vývojářů naopak věnuje. Společnost očekává, že QIR poslouží jak současným řešením, tak i budoucím velmi výkonným systémům. Pro úpravy kódu a optimalizace spoléhá Microsoft na uživatele samy.


Úvodní foto: @ archy13 - Adobe Stock


Články z rubriky

Microsoft míří na kvantové počítače, vytváří standardizované rozhraní QIR"

Microsoft představil prostředí QIR, Quantum Intermediate Representation, které má tvořit prostředník mezi programovacími jazyky pro gate-based kvantové počítače a samotnými platformami.
více »


Project Cortex: cloudové AI nástroje pro automatizaci jdou konečně do provozu"

Microsoft minulý rok představil Project Cortex, sadu cloudových služeb poháněných umělou inteligencí, která mají uživatelů pomoci pochopit obsah a automatizovat ho. Nyní firma konečně představila první...
více »


Trendy aplikace pro Android"

Přehled několika zajímavých a klasických aplikací z různých kategorií.
více »


Nový webcast: Palo Alto Networks Security Operating Platform"

Živé vysílání proběhne ve středu 29. 4. od 10:00. Postačí jen stručná registrace na této stránce.
více »


Clico rozšiřuje portfolio o produkty značky SenitelOne"

Americká společnost SentinelOne provozuje autonomní platformu pro prevenci, detekci, reakci a vyhledávání hrozeb. Dle společnosti se jedná o přímou reakci na ransomware a hrozby typu zero-day.
více »


Související články


Tagy

Microsoft open source kvantové technologie kvantové počítače GitHub Q# QIR LLVM programovací jazyky kompilátor

Komentáře