Microsoft míří na kvantové počítače, vytváří standardizované rozhraní QIR

Aplikace | |

Microsoft míří na kvantové počítače, vytváří standardizované rozhraní QIR

Microsoft představil prostředí QIR, Quantum Intermediate Representation, které má tvořit prostředník mezi programovacími jazyky pro gate-based kvantové počítače a samotnými platformami.


Představen 23. září a založený na LLVM jazyku, QIR specifikuje pravidla, která reprezentují kvantové konstrukty v LLVM. Jazyk není potřeba rozšiřovat ani nijak modifikovat.

QIR podporuje open source jazyk Q# - taktéž od Microsoftu – určený pro vývoj kvantových algoritmů, ale lze využít i jiné jazyky. Jakýkoliv jazyk, který je určený pro gate-based kvantové počítače lze aplikovat. QIR QIR také není závislý na hardwaru, i tam mají vývojáři volnost.

Microsoft draft představil v repositáři jazyka Q# na GitHubu. Kompilátor lze najít v téže lokaci, stejně jako návod k jeho použití.

Podle Microsoftu pomalu začínají dospívat kvantové technologie a naplno se projevovat budoucí dovednosti kvantových počítačů, které mají potenciál zcela proměnit způsob, jakým operujeme s informačními technologiemi. Většina větších kvantových aplikací bude však podle amerického obra využívat jak běžný, tak kvantový výpočetní výkon zároveň. To je zároveň účel QIR – vzájemně podporovat jak klasické, tak kvantové počítače a propojit je.

Je zajímavé, že Microsoft zvolil open-source řešení, nicméně odpovídá to strategii firmy z posledních let, která se dříve jí opovrhované skupině vývojářů naopak věnuje. Společnost očekává, že QIR poslouží jak současným řešením, tak i budoucím velmi výkonným systémům. Pro úpravy kódu a optimalizace spoléhá Microsoft na uživatele samy.


Úvodní foto: @ archy13 - Adobe Stock


Články z rubriky

Vyšel Computerworld 7-8/21"

Letní nabité dvojčíslo je tady. Věnujeme se technologickým monopolům, kouzelným digitálním pilulkám, ale i umělé inteligenci nebo ukládání dat.
více »


Nvidia kupuje DeepMap"

Americká Nvidia kupuje DeepMap, společnost vytvářející precizní mapy ve vysoké kvalitě.
více »


Český Robothon 2021 vyhrála aplikace na detekci fake news pomocí algoritmů"

Robothon se uskutečnil na konci ledna ve Švandově divadle pod záštitou magistrátu Prahy.
více »


12. ledna definitivně končí Adobe Flash"

Adobe hodlá natrvalo (konečně) ukončit provoz svého notoricky špatně zabezpečeného, rizikového softwaru Adobe Flash.
více »


Jak uniknout z vendor locku?"

Vendor lock, pod kterým se schovává absolutní závislost na produktech, službách či know-how jednoho dodavatele, se potenciálně může týkat úplně všech.
více »


Související články


Tagy

Microsoft open source kvantové technologie kvantové počítače GitHub Q# QIR LLVM programovací jazyky kompilátor

Komentáře