Hlavní navigace

Německo zakládá Institut pro etiku umělé inteligence, Facebook investoval miliony

21. 1. 2019

Sdílet

 Autor: © kasto - Adobe Stock
7,5 milionů dolarů investuje Facebook do Institutu etiky umělé inteligence, kterou zakládají naši západní sousedé z Technické univerzity Mnichov.

Institut poslouží k analýze a výzkumu dopadů použití umělé inteligence, oznamuje na svém blogu Facebook.

„Budeme prozkoumávat etické dopady umělé inteligence a vytvoříme pravidla pro zodpovědné používání technologie ve společnosti i ekonomické sféře. Náš výzkum založený na důkazech a faktech se bude věnovat všemu, co protíná rozhraní mezi technologií a lidskými hodnotami a morálkou,“ popsal profesor Technické univerzity Dr. Chrisoph Lütge, který institut povede.

7,5 milionu dolarů od Facebooku obdrží nově vzniklý institut během následujících pěti let.

 

Svět umělé inteligence je každým dnem blíž

Umělá inteligence představuje nejen příležitosti, ale také znatelný dopad na každodenní život každého z nás. Etice umělé inteligence je nutné věnovat zvýšenou pozornost, protože pokud se vydá špatným směrem, následky mohou být tragické.

Financování ze strany Facebooku má pravděpodobně velmi světské důvody: nápravu pošramocené pověsti, kterou momentálně sužuje řada skandálu týkající se zpracování uživatelských dat. V Evropě není situace pro americkou firmu tak strastiplná, takže investice v řádu milionů může firmě pomoci se na trhu bezpečně udržet jako jednička.

Technická univerzita v Mnichově patří mezi nejprestižnější univerzity svého druhu v Evropě, je velmi aktivní i v oblasti umělé inteligence, robotiky, strojového učení, a právě i etických souvislosti využití umělé inteligence.

příloha_ovladnete_sva_data

Přestože první část financování stojí na bedrech sociální sítě, pro další peníze bude institut hledat i další sponzory. Je nanejvýš pravděpodobné, že s hledáním nebude mít větších problémů. Spolupráce s vysokými školami bývá pro firmy výhodná, i díky možnosti snazšího vyhledání budoucích pracovníků, jichž je už nyní nedostatek, a situace se v blízké budoucnosti zlepšovat nebude.

V České republice se etice umělé inteligence věnují jednotliví odborníci vyučující na řadě univerzit, namátkou na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, na Studiích nových médií té samé školy nebo na Západočeské univerzitě v Plzni. O etice se zmiňuje i brněnské VUT a české ČVUT. V tomto ohledu na tom ČR není nijak špatně.

Byl pro vás článek přínosný?