Hlavní navigace

Studie Cisco 2020: Intent-based sítě chtějí nasadit 3/4 firem, pomoci má AI

11. 11. 2019

Sdílet

 Autor: Sikov @ Fotolia.com
Sítě řízené obchodními potřebami chtějí do dvou let nasadit 3/4 firem, ukázala studie Cisco 2020 Global Networking Trends Report.

Budoucnost sítí v příštích pěti letech budou utvářet zejména tři trendy – umělá inteligence, internet věcí a inovace v bezdrátových technologiích. Ty povedou k dominanci intent-based sítí, sítí které jsou schopné přirozeně vyjádřený požadavek byznysu automaticky přetavit v soubor politik a akcí, které zajistí, že tento požadavek bude splněn, a to bez dopadu na ostatní služby sítě,“ vysvětluje Pavel Křižanovský, technický ředitel Cisco ČR.

Hlavní prioritou pro IT lídry a síťové stratégy je maximalizovat byznysovou hodnotu IT a více se přizpůsobit obchodním potřebám. Zároveň věří, že zásadní pro to, aby těchto cílů dosáhli, jsou investice do umělé inteligence. Téměř 40 % IT lídrů přitom uvedlo, že zvýšení byznysového přínosu IT je pro ně důležitější než zjednodušení operací, optimalizace produktivity zaměstnanců, anebo minimalizování bezpečnostních událostí.

Nástup intent-based sítí

Způsob, jakým toho dosáhnout, je přechod na intent-based sítě. Některé firmy už mají tímto směrem nakročeno, 41 % dotázaných totiž má alespoň jednu instanci SDN v alespoň jedné ze svých síťových domén. Na druhou stranu pouze 4 % tvrdí, že jejich sítě jsou již plně řízeny záměrem. 35 % ale věří, že tohoto stavu dosáhnou během příštích dvou let. Na otázku, kde v současnosti v Cisco Digital Readiness modelu figurují, pouze 28 % uvedlo, že jejich sít již překonala hranici softwarově definovaných sítí a je řízena obchodními potřebami nebo dokonce plně založena na záměru. Do dvou let pak chce tohoto stavu dosáhnout 78 % respondentů.

AI jako cesta k moderním sítím

IT lídři a síťoví stratégové jsou připraveni využívat umělou inteligenci. Pouze 18 % IT lídrů totiž vidí nízkou vyspělost systémů umělé inteligence jako překážku v modernizaci sítí, což je nejnižší míra obav mezi jejich odpověďmi. Využít prediktivní analýzu založenou na umělé inteligenci plánuje v příštích dvou letech 72 % dotázaných, zatímco SD-WAN by mělo během dvou let nasadit dokonce 93 %. Navíc 42 % těch, co již SD-WAN nasazenou mají, chce do dvou let mít síť optimalizovanou pro umělou inteligenci.

Přechod na prediktivní model fungování sítí

IT oddělení se potýkají s přechodem z reaktivního modelu fungování na prediktivní, což snižuje jejich schopnost vycházet vstříc potřebám byznysu. 75 % respondentů si myslí, že jejich firma ještě nedospěla ani do prediktivního modelu fungování. Jediným možným vysvětlením toho, proč IT týmy nejsou více proaktivní, je množství času vynaložené jen na to, aby vše zůstalo v současném stavu. Více než 73 % týmů na to vynakládá přes polovinu svého času. Další překážkou bránící dosažení proaktivnějšího provozu je práce v týmových silech. 29 % organizací označilo koordinaci s ostatními IT týmy za svou časově nejnáročnější provozní činnost. Dalších 27 % zjistilo, že provozní přístup využívající týmová sila v samostatných síťových doménách jim komplikoval možnosti modernizace sítě.

příloha_ovladnete_sva_data

Znalosti jsou klíčem k modernizaci

IT lídři a stratégové nemají obavy z nedostatku dovedností. Vyjádřili důvěru ve schopnosti svých týmů řešit budoucí výzvy v oblasti sítí. Třetina vedoucích IT pracovníků věří, že jejich týmy jsou velmi dobře připraveny splnit všechny potřeby vyspělých sítí, dalších 40 % věří, že jsou dobře připraveny a pouze 7 % si myslí, že nejsou vůbec připraveny. Nedostatečné schopnosti však zůstávají překážkou pro více než čtvrtinu IT týmů. 27 % IT lídrů totiž označilo nedostatek potřebných dovedností jako hlavní překážku při přechodu na pokročilé sítě. Proto je také pro 22 % IT lídrů doplňování či zvyšování kvalifikace zaměstnanců hlavní prioritou.

Byl pro vás článek přínosný?