Hlavní navigace

Blockchain proti fake news

17. 2. 2020

Sdílet

 Autor: © Monster Ztudio - Adobe Stock
Blockchain by mohl fungovat jako nová metoda boje proti dezinformacím, a to pomocí sledování metadat spojovaných s obsahem publikovaným na internetu.

Šíření dezinformací sociální sítě bezpochyby napomáhají, možná ještě o špetku palčivější problém pak představují deepfake videa a další věrohodné typy fake news.

Jednou z předkládaných možností, jak problém s dezinformacemi řešit, je standardizace doručování informací pomocí ověření původu obsahu: Cokoliv, co by standardům neodpovídalo, by automaticky nebylo věrohodné.

Blockchain není magickým řešením všeho

Součástí „Web 3.0“ evoluce jsou i plány na decentralizaci webu pomocí blockchainových záznamů, které by zajišťovaly mj. také autenticitu obsahu. Jednotlivci a společnosti by si díky soukromým databázím zároveň zachovaly kontrolu nad vlastním obsahem.

Kolem roku 2023 by až 30 % všech zpráv a videí na internetu už mohlo být autentizováno jako reálných pomocí blockchainu; ambiciózní cíl, dost možná nerealistický, ale přinejmenším zajímavý.

To, že spotřebitelé budou jednoznačně vědět, odkud obsah pochází a že nebyl upraven, jak popsal Avivah Litan, viceprezident výzkumu v Gartneru, je smysluplné; obzvláště na sociálních sítích. Kontrolní mechanismus se ovšem nesmí stát nástrojem cenzury pro autokratické státy, nýbrž globálním nástrojem rozpoznávání dezinformačním způsobem upravených videí, fotografií a obsahu.

Jednu z lepších metod představil CEO Twitteru Jack Dorsey. Financováním malého týmu expertů chce dosáhnout toho, že ač uživatelé budou moci konzumovat jakýkoliv povolený obsah (nehledě na jeho autenticitu), volitelné filtry nabídnou možnost automaticky filtrovat dezinformace.

Podobných projektů založených na blockchainu je víc: News Provenance Project, Deep Trust Alliance a PO.ET uveďme jako příklady jedněch z mnoha.

Ne všichni však v potenciál technologického řešení sociokulturního problému důvěřují. „Klidně bych vsadil 10 bitcoinů na to, že do roku 2023 nebude 30 % zpráv autentizovaných,“ naráží na predikci Gartneru. „Idea má chyby hned v několika místech. Zaprvé, to, že je obsah původní, neznamená, že je pravdivý. A dále, lidé, kteří na dezinformace reagují a sdílí je mají jen vzácně motivaci na to zjistit, zda se jedná o skutečnost nebo ne.“

Jinými slovy: Těm, kteří fake news šíří a věří jim, je těžké pravdu "vnutit".

příloha_ovladnete_sva_data

S čímž se dá souhlasit, navíc je velmi nepravděpodobné, že by všechny zpravodajské a informační servery chtěly přejít na podobný autentizační systém – nehledě na jazykové a kulturní bariéry.

Nápad je to hezký, ale jako praktické řešení fake news se blockchain pravděpodobně příliš neosvědčí.

Byl pro vás článek přínosný?