Hlavní navigace

AI nesebere práci Evropanům, ale Africe a Asii

20. 4. 2019

Sdílet

 Autor: kentoh @fotolia.com
Jak je dobře známo, umělá inteligence nahradí některá zaměstnání a vytvoří nová – nic nového pod sluncem. Značný problém ovšem spočívá v tom, že zatímco inovativní profese budou spíše kvalifikované, ty nejjednodušší: manuální práce nebo řekněme operátoři v call centru, budou z většiny nahrazeni.

Konkrétně u call center už nelze hovořit o předpokladech: to se děje, a tato pracovní pozice u člověka zkrátka zanikne bez větších škod. Vzniknuvší nezaměstnanost však bude potřeba vyvážit novou prací, a to nebude vždy, a hlavně všude, zrovna jednoduché.

Ještě horší a velmi nepříjemné možné důsledky rozvoje AI popsal pro BBC profesor globalizace a vývoje na Oxfordské univerzitě Ian Goldin.

 

Problémy pro rozvojové země

Právě rozvojových regionů se rozvoj umělé inteligence, a informačních technologií celkově, dotkne v horizontu let až desítek let nejvíce.

Problematické především je, že Afrika, z většiny složená právě z rozvojových zemí, které se stále potýkají s důsledky kolonizace a krvavých občanských válek, náboženského fundamentalismu a celkově extrémně nízké životní úrovně, nezanedbatelně závisí na manuální práci, snadno nahraditelné postupující robotizací; jde kupříkladu o práci v dolech, které tvoří významný export zemí jako Demokratická republika Kongo (těžba kobaltu; Kongo je zodpovědná až za 60 % celosvětového vývozu kobaltu).

Ve vyspělých ekonomikách se stačí podívat na automobilový průmysl: podívejme se na Detroit, dříve modlu a centrum amerického automobilismu. V roce 1950 mělo 1,85 milionu obyvatel, dnes 673 tisíc a v roce 2014 se jen sotva dostalo z bankrotu. Nezaměstnanost i vlivem robotické automatizace byla v té době obrovská a dříve výkladní skříň USA se z toho vzpamatovává (byť úspěšně) dodnes.

Nejde ale jen o automobilky, obdobné potíže čekají, a mnohdy už přicházejí, i do dalších odvětví, často administrativních – bankovnictví, zdravotnictví, pojišťovnictví nebo účetnictví. Právě méně důležité pozice jsou často outsourcovány do rozvojových nebo méně vyspělých zemí v čele s Indií, Vietnamem a podobně. Pozor, na Čínu zapomeňte: ta už pomalu přestává být hlavní továrenskou zemí světa, platy se zvyšují a stejně tak nároky obyvatel, ač se to na první pohled nemusí zdát.

příloha_ovladnete_sva_data

Je pravda, že ztráta zaměstnání se vyspělých zemí tolik nedotkne vlivem vzniknu nových – s tím souhlasí i Goldin, který však podotýká, že o to silnější bude dopad na země rozvojové. Problém vidí i v celkovém snížení míry outsourcingu do chudších zemí, například vlivem rozvoje 3D tisku.

Jedno je jisté: čekají nás zajímavé časy.

Byl pro vás článek přínosný?