Hlavní navigace

Dva dny plné budoucnosti: Na Future Port Prague se mluvilo o umělé inteligenci i sexu

16. 9. 2019

Sdílet

 Autor: © David Slouka
Dvoudenní konference a veletrh na pražském Výstavišti přinesla záplavu bizarních produktů, nadějných konceptů i zajímavých myšlenek týkajících se třeba budoucnosti etiky umělé inteligence.

Celá akce proběhla bez potíží, slušně fungovala i celková organizace a přehlednost, se kterou mívají tuzemské veletrhy leckdy problém. Letošní ročník Future Port Prague ale příjemně překvapil a bez větších zádrhelů bylo možné nakouknout na řadu lákavých technologických stánků.

Pravda, mnohé z nich se opakovaly, ale to není nic až tak zvláštního. L'Óreal ukázal své AR produkty a nositelné zařízení pro zjišťování UV, se kterým se pochlubil letos v červenci a Prusa Lab tradičně ukazovala svůj špičkový domácký 3D tisk světové úrovně.

Chytré zastávky či umělá inteligence

Na výstavišti se však objevily i novinky, třeba chytrá tramvajová zastávka, která ukáže digitální jízdní řád, čas i předpověď počasí. Praha bude v roce 2021 zajišťovat vícero chytrých zastávek po celém městě, jaké však vyhrají v tendru ještě není jasné, na místě byl jen jeden z návrhů.

Středobodem akce však byly přednášky. Přestože někteří mluvčí jako bývalý slovenský prezident Andrej Kiska mluvili pouze na části konference určené pro manažery a celkově byznys sféru, s mnohými se šlo i přesto na akci potkat a další zajímaví speakeři se ukázali i na části pro širší veřejnost.

Mezi ty nejlepší patřil rozhodně Tomáš Mikolov, který se věnuje výzkumu AI ve Facebooku a dlouhodobě se věnuje otázce etiky AI a tomu, co vlastně skutečně umělá inteligence je (neboť podstatná část lidí v tom má stále poněkud nejasno).

příloha_ovladnete_sva_data

Nejméně obvyklá, avšak nakonec jedna z nejpozoruhodnějších, byla dvacetiminutovka australské „sexpertky“ Bryony Cole. Ta se věnuje budoucnosti sexu a sexuality v digitální době a tomu, jak nové technologie mění intimní život lidí. Je zároveň CEO firmy Future of Sex, která se dalším výzkumem této problematiky zabývá.

A co si lze nejlépe z celé konference odnést? Asi to, že budoucnost dělají hlavně lidé – a technologie jsou tu k tomu, aby jim život usnadnily. Nic víc, nic míň a doufejme, že FPP tu bude i příští rok.

Byl pro vás článek přínosný?